ویکی نوشت

ویکی نوشته ها ترکیبی غنی از تجربه و تحقیق هستند که برای اولین بار اینجا منتشر می شوند. 

Proof

 نگاه سَلبی به اثبات

 محققان بسیاری دریافته اند که دانش آموزان در فهم تفاوت بین استدلالی که می تواند اثبات نامیده شود و استدلالی که استدلال باقی می ماند ، مشکلات اساسی دارند. اما آنها تنها گروهی نیستند که درگیر این مشکل اند: مشخص کردن شرایطی که یک استدلال به عنوان یک اثبات در نظر گرفته می شود و شناسایی فرآیندهایی که ریاضیدانان برای رسیدن به این نظر طی می کنند، مسائل فلسفی دشواری هستند. در این مقاله، من ابتدا دو رویکرد موجود برای برخورد با این مسائل را به اختصار بیان می کنم. سپس رویکردی جدید را پیشنهاد می دهم که آن را دیدگاه سَلبی می نامم.   

متیو انگلیش (Matthew Inglis)

Received: 6th August 2018

ترجمه: 15 شهریور 1397

فاطمه احمد پور

کلیدی برای رشد تفکر جبری

جبر دبیرستانی شامل کار کردن با عبارت های کلی است. برای موفقیت در انجام تبدیلات جبری و معنی بخشیدن به آنها، توانایی دیدن ساختار در عبارت های کلی ضروری است. با وجود اینکه مدت هاست که درک و ایجاد این عبارت ها، «تعمیم»، همچون قلب ریاضیات مدرسه ای در نظر گرفته شده است, توجه بیش از اندازه به خود فرایند تعمیم، تا حد زیادی باعث کم توجهی به فرایند دیدن ساختار شده است…(برای خواندن باقی مقاله  پی-دی-اف آن را با  کلیک کردن روی عنوان آن در بالای این کادر دریافت کنید).  

کارولین کایرن (Carolyn Kieran)

 Received: 7th February 2018

ترجمه:  22 بهمن 1396 

 امیر حسین اصغری و شراره تقی دستجردی


توجه معلم کجاست،توجه دانش آموز کجا؟

در تعامل آموزشی معلم و دانش آموز، توجه آنها لزوما معطوف به یک چیز نیست و تنشی بنیادین میان ماهیت توجه آنان وجود دارد. بخش زیادی از سوتفاهم هایی که در کلاس های درس رخ می دهد را می توان حاصل تفاوت های موجود میان این توجه ها در نظر گرفت. (برای خواندن باقی مقاله  روی کادر کناری یا عنوان مقاله در بالای این کادر کلیک کنید.) 

جان میسن (John Mason)

  Received: 9th April 2018

ترجمه: 25 اردیبهشت 1397 

امیر حسین اصغری و مریم عادلی ساردو

اجی مجی جبر

در این مقاله­­ ی کوتاه درباره یک وبلاگِ جبر که اخیراً آن را به راه انداخته‌ام، صحبت می‌کنم. وبلاگی که در آن در هر هفته، پنج‌تا فعالیت جبر می‌گذارم و درباره‌شان توضیح می‌دهم. همچنین نسخه­ ی روزانه ­ی فعالیت­ ها را روی توئیتر منتشر می‌کنم ؛با شناسه­ ی @ProfSmudge که نام مستعارم در کتاب‌های جیبی  Maths Medicine است.  (برای خواندن باقی مقاله  روی کادر کناری یا عنوان مقاله در بالای این کادر کلیک کنید.) 

دیِتمر کوچمن (Dietmar Küchemann)

Received: 28th May 2018

ترجمه: 13 خرداد 1397 

بهزاد اسلامی مسلم

مسیر طولانی ملموس شدن حساب و جبر

در این مقاله کوشیده ام با تمرکز بر نحوه ی توسعه ی تفکر ریاضی در بلند مدت، باورهای رایج در مورد یاددهی و یادگیری ریاضی را به چالش بکشم.  هدف من این است که  با توجه به  نحوه ی درک ما از ریاضیات رویکردی  ساده برای یاددهی و یادگیری ریاضیات ارائه دهم. به طور خاص توجه من بر دریافت های حسی،  دست کاری های ذهنی و تلاش برای ارتباط با دیگران است. (برای خواندن باقی مقاله روی کادر کناری یا عنوان مقاله در بالای این کادر کلیک کنید.)

 دیوید تال(David Tall)

Received: 22nd June 2018

ترجمه: 19 تیر 1397

امیر حسین اصغری و یاسمن بقایی

 

توانمند کردن کودکان در تفکر جبری

در دهه گذشته، ما روی شناسایی مسیرهای تفکر جبری کودکان، پیرامون محورهای اصلی جبر کار کردیم؛ این کار را با سایر پژوهش‌های موجود در این زمینه تلفیق نموده و مداخلاتی برای کاهش اثر بازدارنده جبر در ریاضیات مدرسه‌ای برای پایه‌های دبستان طراحی کرده‌ایم. آنچه که ما در مورد توانایی تفکر جبری بچه‌ها به ­دست آوردیم، هم چشمگیر و هم تا حدی شگفت‌آور بود. در این ویکی نوشت، برخی از یافته ها را بیان و سپس روی دو فعالیت تمرکز می‌کنم که هر کدام می‌توانند مستقیماً، نقطه ورود به آموزش [جبر] باشند و بینش‌های مهمی را نسبت به تفکر جبری کودکان نشان ‌دهند.

ماریا بلانتون (Maria Blanton)

Received: 25th September 2018

ترجمه:  ۶ مهر ۱۳۹۷ 

زهره پندی

از حساب به جبر، قسمت اول: جبر حساب تعمیم یافته است. 

پیام اصلی این نوشته این است که جبر مدرسه ­ای در واقع، همان حسابِ تعمیم ­یافته است. احتمالاً در این لحظه خواننده برداشت خودش را از عبارت حسابِ تعمیم یافته دارد. در  متن، تا حد امکان توضیح می­دهم منظور از حسابِ تعمیم ­یافته چیست. حساب با محاسبات دقیق بر روی اعداد مشخص و معلوم سروکار دارد. به طور معمول ریاضیات مدرسه ­ای طوری تدریس می­شود که دغدغه اصلی دانش­ آموزان در ریاضی، انجام دادن تمرین هاست. 

هانگ هسی وو (Hung-Hsi Wu)

Received: 22nd November 2018

ترجمه:  ۱ مهر ۱۳۹۷ 

نازنین حسن نیا رودبنه

از حساب به جبر، قسمت دوم: چگونه حساب را بهتر درس دهیم؟

در قسمت اول، ویکی­ نوشت ۹، اشاره کردیم  تمرکز اصلی حساب  انجام محاسبه های دقیق با اعداد معلوم بوده است. از طرفی، در مدرسه، تمرکز جبر مقدماتی نیز بر محاسبات است، ولی محاسبات با اعداد معلوم و نامعلوم و با تکیه بر قوانین جابجایی، شرکت­ پذیری جمع و ضرب، و توزیع­ پذیری. علاوه بر این، جبر شروع توجه به الگوهای کلی است که در مورد همه اعداد درست اند. اکنون در قسمت دوم، به مشکل دانش‌آموزان در گذر از حساب به جبر می پردازیم و به چگونگی هموار کردن مسیر  حساب به جبر. 

هانگ هسی وو (Hung-Hsi Wu)

Received: 24th November 2018

ترجمه:  ۲ مهر ۱۳۹۷ 

امیر حسین اصغری

آشتی دادن مردم با جبر 

در  «الماسهای ایندرا»، کتاب ریاضی دم دستی ای که دیوید رایت، کارولین سریز و من نوشتیم، خواننده ی مورد نظر خود را فردی در نظر گرفتیم که «در کار با جبر دبیرستان اعتماد به نفس داردـ».
وقتی که نسخه هایی از کتاب را به دوستان خود دادیم، زود دریافتم که این شرط، خواننده های کتاب را بسیار محدود خواهد کرد.
از بیست سال پیش تلاش میکنم که این موقعیت دیوانه کننده را درک کنم. چرا میگویم دیوانه کننده؟

دیوید مامفورد(David Mumford)

Received: 31st August 2019

ترجمه:  ۲۲ شهریور ۱۳۹۸

مهدی یزدی

 روش های خلاقانه ی تمرین مهارت های ریاضی

سؤال مورد علاقه من این است: آیا استفاده از تمرین­ های مهارتی، تنها راه برای کسب مهارت در استفاده از رویه­ های مهم ریاضی است؟ من اخیراً جایگزینی برای تمرین­ های مهارتی در ریاضی پیدا کرده­ ام. (برای خواندن راه حل روی تصویر یا عنوان مقاله در بالای این کادر کلیک کنید.)

کالین فاستر (Colin Foster)

Received: 15th June 2018

ترجمه: 6 تیر 1397

آمنه ابراهیم زاده طاری

توجه به انسان ها و توجه به شگفتی ها

توجه به انسان‌ها، به اهمیت دو موضوع اشاره دارد: این که دانش‌آموز بداند که دیگران- شامل معلمان ریاضی و غیر ریاضی‌اش- به او توجه می‌کنند؛ دیگر این که ..

توجه به شگفتی‌ها، به یک فعالیت خاص در کلاس برمی‌گردد.من این فعالیت را طراحی کردم تا درک بهتری از تصور دانش­آموزانم از ریاضی، پیدا کنم.

بنجامین دیکمن (Benjamin Dickman)

Received: 9th October 2018

ترجمه: ۱۸ آبان ۱۳۹۷

مهدیس فتحی 

در احاطهی تابوهای ناخودآگاه:مسائل میان حوزه ای

در این ویکی نوشت، می خواهم در مورد نوعی سد روانشناختی که در میان دانشجویان کارشناسی ام کشف کرده ام بنویسم. به نظر می رسد این سد، ناشی از ساختار مفهومی برنامه درسی است که در آن به  ارتباطاتی که حوزه های مختلف را به هم وصل کرده و از مرز حوزه ها عبور می کنند توجه نمی شود.

هیمن باس (Hyman Bass) 

Received: 31st July 2019

ترجمه: ۱۸مرداد ۱۳۹۸

محسن رحیمی پیرانفر

یاد بگیریم چگونه تدریس کنیم

یادگیری تدریس، فرایندی است که در سراسر دوران تدریس ادامه دارد، یا بهتر است بگویم باید ادامه داشته باشد. برای من، لحظات فراوانی وجود داشته که باعث تغییر نگاهم به تدریس شده است و اکنون مایل­ هستم از این فرصت استفاده و چهار مورد از آن‌ها را ذکر کنم.

دیوید برسود (David Bressoud) 

Received: 31st December 2019

ترجمه: ۳ بهمن  ۱۳۹۸

امیر حسین اصغری

یاددهی و یادگیری ریاضیات به مثابه مدیریت شکاف بین گفتمانی

ظرفیت انسان‌ها در برقراری ارتباط با یکدیگر، ما را  به آنچه هستیم تبدیل کرده است. با این حال توانایی ما در درک یکدیگر، بسیار مستعد شکست است و این خطرِ شکاف‌های ارتباطی هیچ کجا بیشتر از کلاس ریاضی نیست. در این ویکی نوشت، به اهمیت توجه به این شکاف‌ها می‌پردازم.

آنا اسفارد (Anna Sfard) 

Received: 23rd June 2020

ترجمه: ۲۷ تیر  ۱۳۹۹

زهره پندی