تصویر پروفایل

آموزش ریاضی

 • گروه عمومی
 • 109

  نوشته‌ها

 • 25

  اعضاء

کسرهای مساوی

برچسب ها: ,

این جستار شامل 1 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  Amir در 2 ماه، 3 هفته پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #14882
   شراره 
  سرپرست

  در کتاب ریاضی سوم، بچه ها با کسرهای مساوی آشنا می شوند. فصل کسرها یک فصل قبل از فصل ضرب هست و اصولا قرار هست بچه ها بر اساس شکل، کسرها رو با هم مقایسه و کسرهای مساوی رو پیدا کنند. چون که هنوز هم به فصل ضرب نرسیده اند، معلم نمی تونه قانون “صورت و مخرج را در یک عدد ثابت ضرب کن” را بگوید.
  در یک کلاس سوم مشاهده کردم که معلم می گفت:
  “برای این که کسر مساوی بنویسید، صورت رو با خودش و مخرج رو با خودش جمع کنید”
  درست چند دقیقه بعد مشکل محدود بودن قانونش پیدا شد.
  از بچه ها خواستم که برای کسر یک دوم چند تا کسر مساوی یگن. خوب متاسفانه هیچ کدوم از بچه ها نه 3/6 رو گفتند، نَه 5/10 و نه ….

  پاسخ بچه ها:
  1/2=2/4=4/8=8/16=16/32=32/64 ….

  جالبه که در همه کلاس های سوم آن مدرسه این مشکل وجود داشت و حتی بعد در یک جلسه ای که در خانه ریاضیات با معلم های ابتدایی داشتم فهمیدم این قانون در بین تعدادی قابل توجهی از معلم ها شایع هست.

 • #14892
   Amir 
  سرپرست کل

  عجب مشاهده ی جالبی 🙂 راستش برای یه ریاضی خونده (یا حداقل برای من) سخت بود که ببینم مشکل کجاست. نکته ی ظریف ماجرا این جاست که برای یه ریاضی خونده جمع کردن صورت با خودش (در مثال تو) شامل 1+1+1 هم می شه و جمع کردن مخرج با خودش شامل 2+2+2 هم می شه. پس 3/6 باید به دست بیاد. ولی برای اون بچه ها و شاید معلم اون بچه ها جمع کردن صورت با خودش فقط محدود صورت بعلاوه صورت است و مخرج با خودش محدود به مخرج بعلاوه ی مخرج.

  اما با توجه به اینکه گفتی فصل کسرها، قبل از فصل ضرب است رفتم ببینم چه استفاده ای از این مقدم بودن کسر به ضرب شده، و نمی دانم آیا تعجب کردم یا نه، که هیچی!! فکرش رو بکن ترکیب تساوی کسرها، اگه دست فهمیده بشه و اینکه کسرهای مساوی این طوری به دست می آن که صورت رو با خودش (به هر تعداد) و مخرج را با خودش (به همون تعداد) جمع می کنیم می توانست چه مقدمه ی خوبی برای معرفی ضرب باشد.

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت های خود برای روز دوستی ریاضی آگاه کنید.

Sending

روز تولد مریم (۲۲ اردیبهشت)، روز دوستی ریاضی

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account