Notifications
Clear all

صفر!  

   RSS

0

زهره پندی پرسیده بود که «آیا شما کتابی برای معلم ها دیدید که از بخش صفرش راضی باشید؟». حیفم آمد جواب را در همان جایی که پرسید ه شده بود بدم چون صفر اونقدر مهم هست که یه جای مخصوص خودش داشته باشه.

یکی از نوشته های خوبی که دیدم در کتاب Understanding Mathematics for Young Children است.

کتاب یه بخش کوچولو با عنوان «نماد صفر» و یه کمی جلو تر یه بخش کوچولوی دیگه با عنوان «فهمیدن صفر». علاوه بر اینکه اینجا و اونجا هم مثل بیشتر کتاب ها از نقش صفر در محاسبات می گه. اون دو قسمت رو اینجا به یه کیفیت بد به اشتراک می گذارم. خودتون می دونین چه جوری کیفیت خوبش رو پیدا کنین 🙂

 

 

 

0

هدف اعلام شده ی این گروه پرسیدن سوال های مشخص و تلاش برای جواب های مشخص است. جستار «صفر» رو با پارتی بازی در گروه گنجاندم چون خوب اون جوابی بود به سوال زهره پندی. حالا که آب از سر گذشت فکر کردم یه بخشی از کتاب «عدد، زبان علم» رو هم که به صفر اختصاص داره این جا به اشتراک بگذارم. خود کتاب رو که واقعا یکی از کتاب های دوست داشتنی من است بعدا در گروه کتاب های دوست داشتنی معرفی خواهم کرد.

عنوان فصلی از کتاب که به صفر اختصاص داره هست: «ستون خالی».

0

ممنون

چه خوب بود این صفر 🙂

برم قسمت احتمال این کتاب رو ببینم.

0

به نظرم دنبال معنایی واحد برای صفر به‌عنوان یک عدد طبیعی و به عنوان یک عدد صحیح، گویا یا حقیقی گشتن اشتباهه و بهتره در دوره‌های آموزش، صفر در هر یک از این موارد (در دیدگاه‌های مختلفی که به این مجموعه‌های اعداد داریم) جداگانه مورد بررسی قرار بگیره و در واقع مفهوم صفر با رشد مجموعه‌های اعداد و براساس دیدگاهی که در بیان اون مجموعهٔ اعداد داریم، متحل بشه. واقعا لازم نیست بچه‌ها همه مفاهیم رو از همون اول بگیرند و از اول با همه مفاهیمی که میشه به صفر نسبت داد آشنا بشن.

0

هیچ ایده ای ندارم که چه جوری معنی صفر وابسته است به مجموعه ی اعدادی که اسم بردی. یا اینکه اصولا، آنچه به عنوان معانی مختلف صفر در نظر داری چیه. لطف می کنی، منظورت رو بیان کنی‌.

0

مثلا در اعداد طبیعی، وقتی اونها رو شمار اشیا در نظر می‌گیریم به نامی برای اشاره به مجموعه‌ای خالی تبدیل میشه. اما وقتی در اعداد صحیح به‌عنوان حساب کاهش و افزایش داریم حرف می‌زنیم، به نداشتن هیچ مقدار کاهش و افزایش اشاره داره. در حالی که مثلا اعداد صحیح به تعداد افزایش یا کاهش به یک کامیون سیب اشاره کنه، صفر به‌معنای نداشتن هیچ مقدار سیب نیست. بلگه به‌معنای نداشتن هیچ مقدار افزایش یا کاهش هست. یا اگه از اعداد کسری به‌عنوان وسیله‌ای برای بیان مقداری از یک کمیت برحسب مقدار دیگه‌ای از اون کمیت استفاده کنیم، میشه وسیله‌ای برای بیان نداشتن مقداری از اون کمیت برحسب مقداری از همون کمیت.

برای بقیهٔ مجموعه‌ها هم با توجه به نگاه ما به اون مجموعه‌ها، درک از صفر تغییر می‌کنه.

توسط معلم های ریاضی برای معلم های ریاضی

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت ها و ایده های آموزشی خود آگاه کنید

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?