تصویر پروفایل

کار(آ)گاهِ هندسه!

• گروه عمومی
  • 87

• 20

اعضاء

دو خط موازی و دو خط متقاطع

این جستار شامل 3 پاسخ ، و دارای 2 کاربر است ، و آخرین بار توسط  kianoosh در 10 ماه، 3 هفته پیش بروز شده است.

• نویسنده
     kianoosh 
    سرپرست

در شکل زیر دو خط موازی هستند و فاصله‌ی دو خط موازی برابر با طول ضلع مربع است. اندازه‌ی زاویه‌ی O چند درجه است؟

این سوال برای من بیشتر از اون چیزی که فکرشو می کردم جذاب بود. راستش وقتی خواستم سوال رو حل کنم نمی دونم چرا مغزم قفل شده بود! از اونجایی که به نرم افزار geogebra خیلی علاقه مند شدم، اون رو توی نرم افزار کشیدم. اگر شما شکل رو دقیق رسم کنید و رسم شکل وابسته به جواب مساله نباشه، در اصل شما جواب رو به دست آوردید، اما من جواب رو نگاه نکردم و کمی به کمک دینامیک بودن نرم افزار شکل رو حرکت دادم و باورتون نمی شه که کلی ایده گرفتم! برگشتم روی کاغذ و سوال رو حل کردم!

امیدوارم اون لذتی که من بردم رو شما هم در حل این سوال ببرید.

Amir 
    سرپرست کل

اول بگم که جواب رو پیدا کردم: 135 درجه. راستش این رو خیلی لو دادن محسوب نمی کنم. چون هیجان ماجرا رسیدن به اون جواب است. من بر خلاف کیانوش (فرستنده ی مساله) اون رو کاملا ایستا حل کردم و خیلی دوست دارم روش مبتنی بر GeoGebra ی پیشهادی کیانوش رو ببینم.

شکل کلیدی که راه حل من را لو می دهد

[collapse]
       kianoosh 
      سرپرست

خیلی ممنون از دکتر اصغری عزیز. سعی می کنم ایده ای که به کمک جیوجبرا گرفتم در یک انیمیشن جالب در جیوجبرا به تصویر بکشم. اما شاید فعلا فرصتی باشه تا دیگران هم بیشتر درگیر بشن. همون طور که دکتر اصغری گفتن رسیدن به ۱۳۵ درجه هیجان انگیز هست.

kianoosh 
    سرپرست

در این زیر می تونید مشاهدات من رو ببینید. این قسمت واقعا مهمه چون سرنخ اینجا پیدا می‌شه.

در زیر من یک حدس زدم. می‌تونید حدس من رو ببینید.

قضیه‌ی کلیدی ماجرا

فاصله‌ی هر نقطه روی نیمساز از دو ضلع زاویه به یک اندازه است.

[collapse]

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.

روز تولد مریم (۲۲ اردیبهشت)، روز دوستی ریاضی