Notifications
Clear all

ریاضی‌نویسی برای کسانی که پیش از این از Latex استفاده نکرده‌اند!  


امیرمحمد جذبی
ارسال‌ها: 68
(@amirmohammad)
Trusted Member
عضو شده: 2 سال قبل

اگر پیش از این از Latex استفاده نکردید و نمیخواید به زودی برید سراغ یادگرفتنش، میتونید از ویرایشگرهایی مثل Mathcha استفاده کنید که به شما برای نوشتن فرمول‌های ریاضی کمک می‌کنه.
وقتی که وارد Mathcha میشید اول با این صفحه مواجه میشید:

این صفحه یک نمونه‌ی نمایشی ئه و همونطور که در ستون سمت چپ دیده میشه، برای استفاده از ویرایشگر اول باید log in کنید.
بعد از log in میتونید با استفاده از   در بالای ستون سمت راست، یک فایل جدید ایجاد کنید و توی اون فایل کارتون رو شروع کنید.

اگر توی فایل جدید یک بار دکمه‌ی رو بزنید جعبه‌ای مثل شکل پایین می‌بینید که از شما میخواد انتخاب کنید که چه چیزی میخواید ایجاد کنید. یک فرمول ریاضی درون سطر، یک نمودار یا چیزای دیگه‌ای که پیشنهاد داده:

این بار برای مثال همون مورد اول که یک فرمول ریاضی درون سطر هست رو انتخاب کنید. جعبه غیب میشه و یک مستطیل سبزرنگ کوچیک خواهید داشت که کرسر توش خاموش و روشن میشه. اگه الان دوباره دکمه‌ی رو بزنید، یک جعبه مثل شکل پایین می‌بینید که از شما میخواد که فرمول مورد نظرتون رو انتخاب کنید:

باز برای مثال همون مورد اول که یک رادیکال با فرجه‌ست رو انتخاب کنید و جای فرجه و زیر رادیکال رو با هر چیزی که دوست دارید پر کنید. مثل .
حالا تنها کاری که باید بکنید اینه که این فرمول رو به متن خودتون در جستار منتقل کنید. برای این کار کافیه که روی متن کلیک‌راست کنید و گزینه‌ی Copy Plain Text رو انتخاب کنید. بعد بیاید به متن جستارتون و اون رو Paste کنید. مثل این: $displaystyle sqrt[y]{x}$.
حالا علامت‌های دلار اول و آخر عبارت رو به ترتیب به بک‌اسلش پرانتز باز و بک‌اسلش پرانتز بسته تغییر بدید تا این رو ببینید: (displaystyle sqrt[y]{x}). (توجه کنید که برای این کار باید زبان کیبورد انگیسی باشه.)

مثال‌های دیگه رو خودتون امتحان کنید! ? مثل (sqrt[y]{x}+۳xy - dfrac{۴x^{۲} y-۳x+y^{۲}}{۵x-۷y} > ۱).

پ.ن. وقتی یک فرمول رو وسط یک متن فارسی میذارید، ترتیب علامت‌هاش به هم میریزه. همچنین وقتی میخواید علامت $ رو به بک‌اسلش پرانتز باز یا بک‌اسلش پرانتز بسته تغییر بدید هم علامت‌های و ) یا (، به ترتیبی که شما تایپ می‌کنید در عبارت ظاهر نمیشن. نگران این موضوع نباشید. اگر این موضوع حواستون رو پرت میکنه، میتونید در انتهای متن، یک سطر جدید ایجاد کنید و جهت اون سطر رو چپ‌به‌راست کنید. فرمول رو توی اون سطر Paste کنید و علامت‌های دلار اول و آخر عبارت رو (با کیبورد انگلیسی) به ترتیب به بک‌اسلش پرانتز باز و بک‌اسلش پرانتز بسته تغییر بدید تا فرمول این شکلی بشه: ({displaystyle sqrt[y]{x)

بعد این فرمول رو کپی کنید توی متن و نگران به‌هم‌ریختن علامت‌ها هم نباشید!

روز تولد مریم (۲۲ اردیبهشت)، روز دوستی ریاضی

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت های خود برای روز دوستی ریاضی آگاه کنید.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?