روز بیست و پنجم، مسئله‌ی ششم *  


امیرمحمد جذبی
ارسال‌ها: 68
(@amirmohammad)
Trusted Member
عضو شده: 2 سال قبل

اگر بتوانید در هر ثانیه، نام یک عدد را ذکر کنید، کدام‌یک از گزینه‌های زیر بهترین تقریب برای مدت زمان شمردن از یک تا یک تریلیون است؟

۱) ۳۲ روز

۲) ۳۲ سال

۳) ۳۲ هزار سال

۴) ۳۲ میلیون سال

2 Replies
Amir
ارسال‌ها: 159
 Amir
Admin
(@amir)
عضو
عضو شده: 2 سال قبل

همه می دونیم که مدت زمانی که برای گفتن ۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸۸ احتیاج داریم بیشتر از زمانی است که برای گفتن ۸ احتیاج داریم. خوب حالا فرض کنید می خواهید از یک تا یک تریلیون را بشمارید و کم و بیش از زمان های واقعی استفاده می کنید ( نه زمان تخیلی یک ثانیه برای یک عدد). چند وقت باید بشمارین؟

پاسخ
شراره
ارسال‌ها: 102
(@sharareh8)
Estimable Member
عضو شده: 2 سال قبل

سلاااااااااام.

من مشابه این مسئله رو با الهام از کتاب "چند تا لیس بستنی" از بچه های متوسطه اول پرسیدم.

اول ازشون خواستم که به مدت زمان شمردن اعداد 1 تا 1000 فکر کنند و بعد اعداد 1 تا 2000. بچه ها الگوریتم های مختلفی ارائه می دهند، از جمله:

  • بر اساس تعداد ارقام. اعداد یک رقمی، دو رقمی و سه رقمی رو جدا تخمین می زدند. یه سری از بچه ها اما، به اعداد خاص چند رقمی که با "واو" از هم جدا نمی شوند مثل هفتاد در مقابل هفتاد و هفت یا مثلا نوزده در مقابل بیست و نه و یا صد و ... هم توجه می کردند و دوباره اونها رو جدا می کردند.
  • توجه به تعداد سیلاب های هر عدد.
  • ...

به غیر از این بچه ها به این که مدت زمان شمردن با افزایش تعداد اعداد به صورت خطی افزایش پیدا نمی کنه هم توجه پیدا می کردند و دیگه این که باید تخمین خوبی هم برای هر حالت در نظر می گرفتند. مثلا در الگوریتم اول، باید تخمین خوبی برای اعداد یک رقمی می زدند و الی آخر. برای الگوریتم که بر اساس سیلاب ها بود هم همین طور، باید برای این  که هر سیلاب چقدر طول میکشه تخمین می زدند.

بچه هایی که به سیلاب هم توجه کرده بودند، به این موضوع هم دقت می کردند که بررای مثال هفت که یک سیلاب است در هفتاد و هفت، صد و هفتاد و هفت و ... داره تکرار می شه و بچه ها بایستی به این تکرارها و تعدادشون توجه کنند.

 

کتاب "چند تا لیس بستنی" سوال های بامزه ی زیادی داره که به مهارت تخمین زدن بچه ها کمک می کنه. از جمله این که یه بستنی رو با چند تا لیس می خوریم! 🙂

 

 

پاسخ

روز تولد مریم (۲۲ اردیبهشت)، روز دوستی ریاضی

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت های خود برای روز دوستی ریاضی آگاه کنید.

Sending

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account

لطفا ورود یا عضویت