Notifications
Clear all

کسرهای مساوی

   RSS

0
شروع کننده موضوع

در کتاب ریاضی سوم، بچه ها با کسرهای مساوی آشنا می شوند. فصل کسرها یک فصل قبل از فصل ضرب هست و اصولا قرار هست بچه ها بر اساس شکل، کسرها رو با هم مقایسه و کسرهای مساوی رو پیدا کنند. چون که هنوز هم به فصل ضرب نرسیده اند، معلم نمی تونه قانون "صورت و مخرج را در یک عدد ثابت ضرب کن" را بگوید.
در یک کلاس سوم مشاهده کردم که معلم می گفت:
"برای این که کسر مساوی بنویسید، صورت رو با خودش و مخرج رو با خودش جمع کنید"
درست چند دقیقه بعد مشکل محدود بودن قانونش پیدا شد.
از بچه ها خواستم که برای کسر یک دوم چند تا کسر مساوی یگن. خوب متاسفانه هیچ کدوم از بچه ها نه 3/6 رو گفتند، نَه 5/10 و نه ....

پاسخ بچه ها:
1/2=2/4=4/8=8/16=16/32=32/64 ....

جالبه که در همه کلاس های سوم آن مدرسه این مشکل وجود داشت و حتی بعد در یک جلسه ای که در خانه ریاضیات با معلم های ابتدایی داشتم فهمیدم این قانون در بین تعدادی قابل توجهی از معلم ها شایع هست.

0

عجب مشاهده ی جالبی 🙂 راستش برای یه ریاضی خونده (یا حداقل برای من) سخت بود که ببینم مشکل کجاست. نکته ی ظریف ماجرا این جاست که برای یه ریاضی خونده جمع کردن صورت با خودش (در مثال تو) شامل 1+1+1 هم می شه و جمع کردن مخرج با خودش شامل 2+2+2 هم می شه. پس 3/6 باید به دست بیاد. ولی برای اون بچه ها و شاید معلم اون بچه ها جمع کردن صورت با خودش فقط محدود صورت بعلاوه صورت است و مخرج با خودش محدود به مخرج بعلاوه ی مخرج.

اما با توجه به اینکه گفتی فصل کسرها، قبل از فصل ضرب است رفتم ببینم چه استفاده ای از این مقدم بودن کسر به ضرب شده، و نمی دانم آیا تعجب کردم یا نه، که هیچی!! فکرش رو بکن ترکیب تساوی کسرها، اگه دست فهمیده بشه و اینکه کسرهای مساوی این طوری به دست می آن که صورت رو با خودش (به هر تعداد) و مخرج را با خودش (به همون تعداد) جمع می کنیم می توانست چه مقدمه ی خوبی برای معرفی ضرب باشد.

0

خیلی جالبه.

پیشنهاد می تونه این باشه که هیچ جمع بندی ای در کلاس سوم (در اولین برخوردهاشون با موضوع) درباره روش پیدا کردن کسرهای مساوی انجام نشه و بچه‌ها برای پیدا کردن کسرهای مساوی، هربار به فهمشون از کسر برگردن و ببینن چی کار می‌تونن بکنن؟

توسط معلم های ریاضی برای معلم های ریاضی

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت ها و ایده های آموزشی خود آگاه کنید

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?