کتاب اول : "چه و چه و چه، یه بچه"  

نازنین حسن نیا
(@nazaninhasannia)
New Member
عضو شده: 1 سال قبل

نوشته زیر  معرفی کتاب و دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «چه و چه و چه یک بچه!» ، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است که از اینجا برداشته شده است.

درباره‌ی کتاب «چه و چه و چه یک بچه!»
نویسنده: محمدهادی محمدی. تصویرگر: هدی عظیمی. تهران: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی: ۲-۷ سال

چه و چه و چه یک بچه، روایتی آهنگین در شناخت شمارورزی پایه برای کودکان خردسال از دو تا هفت سالگی است، گرچه این کتاب به سبب داشتن ریتم و تکرار نام واژه‌ها برای صفر تا دو سال نیز پیشنهاد می‌شود. داستان «چه و چه و چه یک بچه» روایت خرگوش‌خاله است که در دشتِ باد زندگی می‌کند. دشتی که در آن روباه‌های دشمن هم زندگی می‌کنند. خرگوش‌خاله آبستن می‌شود و ۹ بچه می‌زاید. شمارش این بچه‌ها با زبانی که در آن آواورزی هم هست، کودکان را با پایه‌ی زبان شماردن از ۱ تا ۹ آشنا می‌کند. ویژگی دیگر این روایت این است که هم افزودن و هم کاستن را در بستر روایتی داستانی به کودکان می‌آموزد.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «چه و چه و چه یک بچه!»
در این راهنما علاوه بر توصیه‌هایی که به هنگام بلندخوانی کتاب و پیش و پس از آن مربوط می‌شوند، چند فعالیت پیشنهاد شده است که کمک می‌کنند کودکان مفاهیم موجود در کتاب را بهتر درک کنند و در کنار آن، قدرت بیان و تخیل آنان نیز تقویت شود.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:
شمارش پیش‌رونده یعنی شمارش از یک به بالا، به فرض تا ده و شمارش پس‌رونده یعنی شمارش عددها از بالا به پایین به فرض از ده تا یک، از مهارت‌های شمارورزی یا ریاضی است که باید کودکان آن را بیاموزند. در این داستان هنگامی که خرگوش مادر ۹ بچه‌اش را به دنیا می‌آورد کودکان با شمارش پیش‌رونده و هنگامی که روباه بچه‌خرگوشها را یک‌به‌یک می‌رباید با شمارش پس‌رونده آشنا می‌شوند.

مخاطبان این راهنما خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران هستند.

3 Replies
نازنین حسن نیا
(@nazaninhasannia)
New Member

مربیانی که این کتاب را با بچه ها بلندخوانی کرده اند،میگویند به دلیل 1- آهنگین بودن و 2- تکرار شونده بودن جملات، بچه ها کتاب را دوست دارند. زود آن را از حفظ می شوند و این به یادگیری شمارش و شمارش معکوس کمک می کند.

پاسخ
نازنین حسن نیا
(@nazaninhasannia)
New Member

برای این کتاب صفحه نمایش و عروسک های انگشتی طراحی شده است.

نُه تا بچه خرگوش داستان، در نه انگشت می روند و بچه ها قصه را می خوانند.

جذابیتی که این قصه و عروسک هایش برای من دارد، آن انگشت خالی دهم است. خودم ایده ای برای معرفی ده به عنوان اولین عدد دورقمی پیدا نکرده ام.

اگر نه، به جز آهنگین بودن، قصه جذابیت و چالش دیگری ندارد.

پاسخ
مریم عادلی ساردو
(@msardo)
Eminent Member

به نظر میرسه تکرار شدن در این داستان ها موضوع جالب توجه ای هست. من این کتاب را ندیدم نمی دونم تکرارشدن چطوری اتفاق می افتد.

ولی اگر تکرار این طور باشد که یه جریان ثابتی وجود دارد و اعداد هست که دارن تغییر می کنن توجه بچه ها به این تغییر اعداد جلب میشه

من خودم زمانی که کتاب"ماجرای شیری که غمگین بود"(انتشارات کانون) را برای بچه ها می خوندم متوجه این موضوع شدم.

در این داستان شیر تک و تنهاست و دنبال اینه که تنهاییش تموم بشه. بعد در یک روند تکراری به تعداد دوستانش اضافه میشه

پیدا کردن دوست تا عدد 3 و 4 برای بچه ها جدید و جالبه ولی از اونجا به بعد چون این روند ثابته بچه ها توجه شان میره روی تغییر اعداد

پاسخ

روز تولد مریم (۲۲ اردیبهشت)، روز دوستی ریاضی

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت های خود برای روز دوستی ریاضی آگاه کنید.

Sending

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account

لطفا ورود یا عضویت