نسبت بدون استفاده ا...
 

نسبت بدون استفاده از نسبت!  


Amir
ارسال‌ها: 156
 Amir
Admin
(@amir)
عضو
عضو شده: 2 سال قبل

این سوال مدتی قبل تحت عنوان یک «نوشته» نوشته شد! الان نوشته ها از دسترس خارج شدن و به همین دلیل همون سوال را به عنوان یه «جستار» می پرسم و در آخر لینک می دم به جواب های هیجان انگیز قبلی.

من و یه گروه دو نفری تو ایران داریم یه مطالعه مقدماتی در مورد درک نسبت و تناسب انجام می دیم. سوال زیر یکی از سوال هایی است که می خواهیم استفاده کنیم:

در یک کارتن 8 تخم مرغ سفید و 7 تخم مرغ قهوه ای وجود دارد و در کارتن دیگر 10 تخم مرغ سفید و 8 تخم مرغ قهوه ای داریم. در کدام کارتن تخم مرغ قهوه ای بیشتری قرار دارد؟
مشکل اینجاست که جواب سوال به این شکل که پرسیده شده به طور واضحی اون کارتن با 8 تخم مرغ قهوه ای است. ولی هدف ما مقایسه تعداد نیست و مقایسه نسبت است. ولی اگه از کلمه ی نسبت استفاده کنیم در صورت سوال یهو مساله تبدیل به یه مساله روتین می شه که بچه های هدف ما هزار تا مثل اون رو دیدن. چه جوری می شه بدون استفاده از کلمه ی نسبت در صورت سوال، اون رو یه جوری پرسید که جواب به اون نیازمند مقایسه نسبت ها باشه نه مقایسه ی تعداد؟

جواب های قبلی را اینجا بخوانید. ولی لطفا اگر مایلید جواب جدیدی اضافه کنید، آنرا در جواب به این جستار اضافه کنید نه آن نوشته.

1 Reply
مریم عادلی ساردو
ارسال‌ها: 20
(@msardo)
Eminent Member
عضو شده: 1 سال قبل

شاید بشه از جنبه آشپزی بهش نگاه کرد:اگه این طوری باشه که تخم مرغ سفید، سفیده بزرگتری داره و تخم مرغ قهوه ای، زرده بزرگتری داره( ساردو این طوریه!)

برای بعضی غذاها، کیک ها و شیرینی ها باید سفیده بیشتر باشه و برای بعضی زرده. مثلا برای کوکو سبزی( برای اینکه تردتر بشه) و کیک ساده یا پای(برای اینکه به چربی تخم مرغ بیشتر نیازه) باید زرده بیشتر باشه ولی برای کتلت (چسبندگی تخم مرغ) یا کیک اسفنجی(پف بیشتر) به تخم مرغ هایی با سفیده بیشتر احتیاج داریم.

حالا میشه با توجه به نوع غذا از بچه ها بخواهیم کارتن تخم مرغ انتخاب کنن.

پاسخ

روز تولد مریم (۲۲ اردیبهشت)، روز دوستی ریاضی

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت های خود برای روز دوستی ریاضی آگاه کنید.

Sending

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account

لطفا ورود یا عضویت