Notifications
Clear all

ریاضیات مقدماتی: از تجربه تا تجرید

   RSS

0
شروع کننده موضوع

بالاخره بعد از ۵ سال مطالعه و نگارش و ویرایش تمام وقت، بالاخره تونستم کتابی ارائه کنم که بهش افتخار کنم. کتابی که درک شهودی به مفاهیم ریاضی رو منسجم کنه، خواننده رو با زبان نمادین ریاضی آشنا کنه. درک جبری و نمادین رو از دل درک شهودی بیرون بکشه و بین این دو ارتباط ایجاد کنه. کتابی که به ریاضیات خشک طعم شیرینِ تاریخ و فلسفه رو اضافه کنه و بشه مثل غذایی که بیشتر از موادش نحوهٔ پختنش و طعم نهاییش مهمه. من تدوین جدیدی از ریاضیات مقدماتی ارائه کردم که اون رو خوش‌طعم کرده و می‌تونید از خوندنش لذت ببرید.

خوشحالم که می‌تونم با اطمینان بگم این کتاب هرچند لذت بخشه، اما کاملا جدیه. با بازی‌های حاشیه‌ای و ... سعی نکرده دانش‌آموز و دانشجو رو گول بزنه و بهش ریاضی یاد بده. این کتاب سعی کرده ریاضی رو شیرین و دوست داشتنی ارائه بده.

هرچند مطالب خیلی خیلی ساده شروع میشن و خواننده در هیچ جای اون با مشکل مواجه نمیشه، مگه در تعداد کمی از تمرینات خاص، اما در نهایت به سطحی بالاتر از هر کتاب دیگه‌ای می‌رسه. هم در دانش و درک مفاهیم ریاضی و هم در مهارت‌های استدلالی و حل مسئله. واقعیت اینه که حل مسئله و استدلال خیلی شبیه به بازی با آجزسازی‌های بچگیه. همون‌طور که اونجا آجرها رو روی هم سوار می‌کنیم و شکل‌های جدیدی می‌سازیم، اینجا هم مفاهیم ریاضی رو مثل همون آجرها کنار هم می‌چینیم و ازش یک چیز جدید می‌سازیم. برای حل مسئله دو چیز خیلی ضروریه. اول شناخت مفاهیم ریاضی یا همون آجرها و اینکه چه آجرهایی روی هم سوار می‌شن و اینکه چه آجرهایی روی هم سوار نمی‌شن. این رو بهش می‌گیم دانش و به ما کمک می‌کنه که بفهمیم چه استدلال و روشی برای حل مسئله درسته و چه روشی درست نیست. دومیش هم مهارته. مهارت کنار هم قرار دادن این مفاهیم و استفاده از اونها در کنار هم. مثل همون مهارت چیدن و قراردادن آجرها در کنار هم.

چند ویژگی مهم این کتاب رو ذکر می‌کنیم:
۱. ورودش به جبر و توانایی‌های جبریه که برای ریاضیات مقدماتی خیلی خیلی ضروریه. یکی هم درک مفاهیم به صورت جبری و تجربی و ارتباط بین درک جبری و درک تجربی
(شهودی).
۲. توجه به تحول مفاهیم ریاضی و اینکه می‌بینیم چطور میشه تعاریف ریاضی رو ساخت و حتی نقد کرد و تغییر داد.
۳. کامل بودنش. مطالب این کتاب برای ریاضیات مقدماتی کامل هست و خواننده می‌تونه مطمئن باشه هر چیزی که از ریاضیات مقدماتی نیاز داره با خوندن این کتاب به دست میاره.
۴. در تدریس این کتاب هم لازم نیست مدرس کل کتاب رو تدریس کنه. کافیه مطالب اصلی رو بیان کنه، بخشهای ساده‌تر برای کمک کردن به دانش‌آموزان و دانشجویان ضعیف‌تر طراحی شده، هرچند خواننده‌های قوی‌تر از هم خوندن اون لذت خواهند برد. مطالبی هم برای خواننده‌های قوی‌تر ارائه شده که اگه بخوان بیشتر از سطح کلاس یادبگیرند، بتونند با مطالعه کتاب به اهداف خودشون برسن و در این مباحث قوی بشن.
۵. خواننده کتاب نگاهش در مورد «چیستی ریاضی» به کلی تغییر می‌کنه و بهتره بگیم دیدگاه پیدا می‌کنه.
۶. برای خوندن این کتاب نیاز به هیچ دانش ریاضی نیست. تمام دانش و مهارت‌ لازم به خواننده داده میشه. کافیه بخواد یادبگیره
۷. تمرینات و مثال‌ها طوری چیده شدند که برای خواننده‌ای که از اول با کتاب جلو میاد، هیچ وقت سخت نشن. بجز بعضی تمرینات خیلی خاص که تعدادشون هم خیلی خیلی کمه.

امیدوارم دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی با خوندن این کتاب ریاضیات مقدماتی رو به خوبی یادبگیرند که پایه و اساس تمام مطالب ریاضی پیشرفته‌تر هست.

یک خبر خوب هم برای همه خواننده‌‌های کتاب دارم. ما یک سایت تخصصی برای کتاب راه‌اندازی کردیم به اسم www.sobymath.ir که به‌زودی پاسخ خیلی از تمرینات سخت و مثال‌های پیچیده‌تر رو اونجا می‌گذاریم و همچنین تدریس بخش‌هایی از کتاب یا راهنمایی‌هایی برای درک بهتر کتاب رو به‌صورت ویدئوهایی کوتاه در اختیارتون می‌گذاریم که به‌سادگی دانلود بشن و بتونید ازشون استفاده کنید. علاوه‌براین، یک‌سری داستان‌های جذاب ریاضی رو هم به‌صورت کلیپ‌های کوتاه و دوست‌داشتنی براتون آماده می‌کنیم و در اختیارتون می‌گذاریم. امیدوارم خوشتون بیاد.

 

ریاضیات مقدماتی از تجربه تا تجرید

 

 

 

0

ممنون از معرفی کتاب. خیلی دوست دارم بدونم که اولین جایی که از کتاب از یه «حرف» به یه منظور جبری استفاده کردی کجاست؟

0
شروع کننده موضوع

حتما بروی چشم. باعث افتخاره که براتون بخشی از کتاب رو ارسال کنم و مشاهده بفرمایید. البته عرض کنم که کتاب برای درس ریاضی پیش دانشگاهی (دانشجویانی که ریاضی‌پیش می‌خورند) نوشته شده، ولی برای دانش‌آموزان سالهای نهم (که می‌خوان خیلی قوی کار کنند) و دانش‌آموزان دهم (که می‌خوان قبل از ورود به سال یازدهم و مواجهه با مفاهیم حد و مشتق ریاضیات پایه رو ببندند مفیده.
البته ما اولین بار از حروف به‌صورت پارامتر و با سور عمومی استفاده کردیم. بعد سراغ مجهول رفتیم و بعد هم در فصل چندجمله‌ای‌ها متغیر رو معرفی کردیم.

فایل فصل اول رو در تلگرام براتون ارسال می‌کنم. بی‌صبرانه منتظر شنیدن نظرات شما هستم.

0
شروع کننده موضوع

0
شروع کننده موضوع

البته باز هم استفاده از n‌ اینجا نباید رخ میداد ولی چاره‌ای هم نبود...

توسط معلم های ریاضی برای معلم های ریاضی

در تماس باشید

لطفا ما را از فعالیت ها و ایده های آموزشی خود آگاه کنید

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?